Bractwa Wybrzeża
Hermandad de la Costa
Mesy Kaprów Polskich
Mesy Kaprów Polskich
Bractwo Wybrzeża
Ustanowienia Kaprów Polskich
La Hermandad de la Costa – Legislación de los Hermanos Polacos
Brotherhood of the Coast – Polish Brothers Legislation
Bractwo Wybrzeża
Geneza
Solidarność ludzi morza wobec żywiołu, z którym mają do czynienia, jest zarówno oczywista, jak usankcjonowana międzynarodowymi umowami. Bywa, że instynktowne braterstwo ludzi morza zakłócają ekonomia, polityka i religia. Ci, którzy znaleźli się na morzu dlatego że je polubili, a nie dlatego, że zostali do tego zmuszeni, nie podlegają tym perturbacjom. Cenią wysoko zasady dobrej praktyki morskiej w stosunkach tak z żywiołem, jak i ludźmi morza. Rozumieją, że morze trzeba przybliżać szczurom lądowym, ale też chronić przed niszczycielską działalnością człowieka. Niezależnie, czy ta postawa jest prostą konsekwencją pracy lub służby w morskim rzemiośle, poszukiwania przygód, oddania sztuce czy sportom.
To są zasadnicze przesłanki idei, które zrodziły Bractwo Wybrzeża – stowarzyszenie wolnych ludzi, którzy czerpiąc z miłości do morza, tradycji dawnych żeglarzy i bractw korsarskich, a przede wszystkim opierając się na rzeczywistych, humanistycznych fundamentach cywilizacji, wypracowali własny zbiór uwspółcześnionych przykazań znany jako OKTALOGO. Z lokalnych – chilijskich zaczątków powstało międzynarodowe stowarzyszenie dbające o prosty międzyludzki wymiar wszelkich poczynań, bez zadufania dotyczącego własnego posłannictwa. Jego prestiż rośnie, między innymi, dzięki od początku przyjętej zasadzie starannego dobierania członków wyłącznie poprzez rekomendację.
Prawa Bractwa Wybrzeża stanowione są na spotkaniach zwanych ZAFARRANCHO. Flaga Polskiego Bractwa Wybrzeża jest w kolorze czarnym, o proporcjach boków 3 x 2 z widniejącymi na niej w pobliżu drzewca białymi znakami: kotwicą, dwoma gwiazdami na wysokości jej ucha i dwoma skrzyżowanymi pod nią wiosłami. W górnym rogu bliżej liku wolnego znajduje się także białe kaperskie ramię z mieczem skierowanym ostrzem w kierunku drzewca. Flagi indywidualne Braci – również czarne, mają ponadto – także w kolorze białym – umieszczoną pod skrzyżowanymi wiosłami cyfrę właściciela, a poniżej ramienia kaperskiego, umieszczone w pionie, nadane mu przez Bractwo gwiazdy białe lub czerwone, w liczbie nie przekraczającej trzech.
Hermandad de la Costa
Historia
Siedmiu przyjaciół, uprawiających sporty wodne na wybrzeżu Chile, po wielu interesujących spotkaniach postanowiło założyć stowarzyszenie i poszerzyć swoje grono o podobnych im samym ludzi, którzy połknęli morskiego bakcyla. Za miejsce i datę powstania “Hermandad de la Costa” uznaje się Santiago de Chile, 4 kwietnia 1951 roku. Nazwa została przyjęta w nawiązaniu do historycznych stowarzyszeń flibustierów na Karaibach, z drugiej połowy siedemnastego wieku. (Brethren of the Coast na Jamajce i Freres de la Coste na Tortudze).
To małe, lokalne stowarzyszenie opracowało tak atrakcyjną i trafiającą do ludzi związanych z morzem ideologię i formułę działania, że obecnie jest to organizacja zasługująca na miano światowej. Macierzyste Bractwo w Chile i siedmiu Braci Założycieli nadal cieszą się w niej powszechną estymą. Byli to Miguel de la Barra, dr Anselmo Hammer, dr Alfonso Leng, Raul Macerata, Raul Molinaire, dr Miguel Romero i Ruperto Vergara.
Pełna historia Hermandad de la Costa
Mesa Karpów Polskich
Historia
Polskie Bractwo Wybrzeża powstało oficjalnie dnia 1 czerwca 1966 przez przyjęcie do tego stowarzyszenia załogi jachtu Śmiały. Stało się to podczas Wyprawy Geograficznej dookoła Ameryki Południowej i jej postojów w chilijskich portach. Istniejące wtedy już od lat piętnastu stowarzyszenie Hermandad de la Costa w Chile dobrze wykorzystało nadarzającą się okazję, by zaszczepić swoją okrzepłą organizacyjnie ideę braterstwa ludzi morza daleko, ale na podatny grunt. Dnia 19 maja 1996 podczas postoju w Valparaiso przyjęło do swojego stowarzyszenia pierwszych członków załogi polskiego jachtu z kapitanem na czele. Z powodu obowiązków wyprawowych, reszta załogi przyjęta została później, dnia 28 czerwca w porcie Antofagasta. Na “świadectwie urodzenia”, dokumencie sporządzonym i podpisanym przez chilijskich Braci widnieje data 1 czerwca.