Zgłoszenie i rekomendacja kandydatury Andrzeja Armińskiego na jungę Bractwa Wybrzeża Mesa Polska
Zgłaszam kandydaturę kpt.ż.w. Andrzeja Armińskiego na jungę Bractwa Wybrzeża Mesa Polska. Znam Andrzeja Armińskiego jako człowieka prawego, uczynnego i zaangażowanego w sprawy społeczne. W sprawach morskich i żeglarskich działa zawodowo jako konstruktor i budowniczy jachtów wysokiej klasy. W tej samej dziedzinie udzielał się i nadal udziela społecznie. Między innymi organizował w regaty dookoła świata kobiet na jachtach szczecińskich, organizował co tygodniowe regaty treningowo -kwalifikacyjne na jeziorze Dąbskim. Ostatnio organizował bezinteresownie pomoc dla szczecińskiego żeglarza będącego w potrzebie w odległej Grenlandii. Te i inne działania charakteryzują postawę kandydata jako naturalnego brata wybrzeża. Andrzej Armiński będzie bardzo dobrym członkiem Bractwa wnoszącym świeżość spojrzenia na działalność Mesy Szczecińskiej.
Wojciech Jacobson, # 44, Szczecin, 10 maja 2023 r.
ZYGMUNT KOWALSKI #163 Szczecin, dnia 25.05.2023
WSPARCIE WNIOSKU BRATA WOJCIECHA JACOBSONA #44 O NADANIE STATUSU JUNGI BRACTWA WYBRZEŻA KPT. J. ANDRZEJOWI ARMIŃSKIEMU
Moim zdaniem, Andrzej Armiński może być wzorcowym przykładem osoby spełniającej warunki i oczekiwania wobec przyszłych członków naszego Bractwa.
Mgr inż. budowy okrętów, absolwent Instytutu Okrętowego Politechniki Gdańsiej,uznany konstruktor morskich jachtów jednokadłubowych oraz wielokadłubowych. Żeglarsakie doświadczenia uzyskiwał w AKM Gdańsk, a później m.inn. od kapitanów Kazimierza Jaworskiego i Jerzego Siudego, z którymi współpracował w biurze konstrukcyjnym Stoczni Jachtowej im. Leonida Teligi w Szczecinie oraz uczestniczył w wielu krajowych i zagranicznych regatach. Działacz żeglarski. Będąc głównym mierniczym PZŻ wprowadził w Polsce formuły pomiarowe IMS i DH.
Od roku 1985 kapitan jachtowy. Ma za sobą m.inn. odbyty w latach 1992-1993 roczny rejs z Europy do USA na własnej konstrukcji blisko 10-metrowej MANTRA 2, a w latach 1996 – 1998 nagrodzoną tytułem Rejs Roku 1998 i Srebrnym Sekstantem wokółziemską wyprawę na swoim kolejnym, blisko 13-metrowym jachcie MANTRA 3.
Po zakończeniu tamtej wyprawy tworzy w Szczecinie własną stocznię jachtową o nazwie Andrzej Armiński – Projektowanie i Budowa Jachtów. Na przestrzeni mijającego ćwierćwiecza firma okrzepła na międzynarodowym rynku budowy jachtów. Powstało w niej ponad setka żeglujących po morzach i oceanach różnej wielkości jachtów i katamaranów żaglowych i motorowych jego konstrukcji serii MANTRA, a ponadto klas Broadblue, Cabrio. Stila i Finngulf.
Ponieważ kierowanie stocznią wykluczyło w praktyce uczestnictwo w długotrwałych wyprawach, angażuje się w umożliwianie tego innym. W latach 2005 – 2007 na jego 8,5-metrowych jachtach „Asia” i „Anna” (klasa MANTRA 28) organizuje i finansuje unikatowe wieloetapowe wokółziemskie regaty kobiet. Wzięło w nich udział 15 żeglarek. Po ich zakończeniu oba jachty, prowadzone przez samotnie żeglujące Joannę „Asię” Pajkowską i Martę Szyłajtis-Obiegło, wykonują drugie okrążenie globu, a po nich trzecie okrążenie – tym razem z dwuosobowymi załogami. Dzięki Andrzejowi doszły też do skutku słynne transatlantyckie kajakowe wyprawy Aleksandra Doby.
Tych działań „Pro publiko bono” jest wiele. Dla przykładu wymienię organizowane przez kilka lat na Jeziorze Dąbie cotygodniowe regaty „W każdą środę”, pełnienie od września 2021 roku funkcji prezesa Klubu Kapitanów Jachtowych i tworzenie z jego wiodącym osobistym udziałem internetowego kompendium informacji o kapitanach jachtowych związanych z regionem zachodniopomorskim. O szerokim spektrum działań i zainteresowań Andrzeja Armińskiego świadczy także jego aktywna wieloletnia amatorska działalność badawcza oraz we władzach Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Szczecinie.
W oczekiwaniu na rychłe dołączenie kpt. Andrzeja Armińskiego do grona jungów Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich
Zygmunt Kowalski #163
0 komentarzy